Tykání a vykání

Tykání ve společnosti
Nabídka tykání představuje ve společnosti výraz přátelství a sympatií. Samotná nabídka je doprovázena stiskem ruky, připadně polibkem. Samotný rytuál „potykání“ je snadný, potíž je především v tom, jak odhadnout vhodnou dobu, kdy přejít od vykání k tykání. Pokud už si s někým začnete tykat, je dobré na to nezapomenout při příštím setkání – vykání poté, co přijmete nabídku na tykání, je považováno za nevhodné.

Základní pravidlo
Tykání nabízí společensky významnější osoba – tedy žena muži, starší člověk mladšímu, nadřízený podřízenému. Při nabízení tykání na pracovišti jde stranou pohlaví i věk. Tykání je věc vzájemné dohody. Nemusí být každému příjemné, a pokud je nabídnuto proti společenským pravidlům, lze jej odmítnout.

Tykání nikdy nesmí vyjadřovat nadřazenost a mimo různé zájmové spolky (motorkáři, návštěvníci fitness centra atd.) by nemělo být bráno jako něco automatického.

Tykání na pracovišti
Jsou profese, ve kterých je tykání něčím nepřijatelným. Určitým mezistupněm mezi vykáním a tykáním je oslovení křestním jménem doprovázené vykáním. Vždy záleží na konkrétní společnosti a pracovnících, zda se pro tykání rozhodnou. Je dobré mít na paměti, že při tykání si člověka částečně pouštíte blíže k tělu, vztah na pracovišti se stává přátelštějším, což může být doprovázeno i negativními jevy, například pokud se nadřízený bude snažit zadat nepříjemný úkol, bude k vám mít díky tykání určitým způsobem „blíže“ než k ostatním, se kterými si zatím vyká, a je možné, že s takovým úkolem přijde za vámi.

5 thoughts on “Tykání a vykání

 1. „Určitým mezistupněm mezi vykáním a tykáním je oslovení křestním jménem doprovázené tykáním.“
  Řekla bych, že by zde mělo být oslovování křestním jménem a vykáním ne? Pak už by to nebyl mezistupeň.

  1. Máte pravdu, na konci mělo být „vykáním“. Díky. Hned to doladíme.

  2. Dobrý den, mam prosbu,může mě hlavni sestra oslovovat jménem? Oslovuji ji hlavni sestro.

   1. Dobrý den,

    tento způsob oslovení je v souladu s etiketou. Pokud je Vám nepříjemný, je na místě na to dotyčnou upozornit a sdělit jí, že upřednostňujete jiné oslovení (funkce, případně paní/slečna + příjmení).

Comments are closed.

Exit mobile version