Rituál kouření doutníků

V tomto dílu série zaměřené na doutníky se budeme zabývat celým rituálem spojeným s kouřením doutníků.

Zapálení doutníku

Pokud chcete mít z kouření doutníků opravdový požitek a správně si vychutnat chuť tabáku, zapalte doutník butanovým zapalovačem, protože jeho plamen nevytváří zápach, který by způsobil šok vašim chuťovým buňkám. V nouzi může být variantou také dřevěná zápalka, pokud před zapálením doutníku počkáte dostatečně dlouho, než shoří zápalná směs na hlavičce zápalky. V každém případě se vyvarujte použití papírových zápalek a zapalovače na tekuté palivo, neboť hrozí, že doutník načichne například pachem benzinu.

Při zapalování samotného doutníku jej podržte v úhlu 45 stupňů vzdálenějším koncem směrem dolů, přidržte plamen ve vzdálenosti přibližně jednoho centimetru od konce doutníku, aniž byste druhý konec doutníku vložili do úst. Poté doutníkem pomalu otáčejte nad plamenem. Takto se materiál doutníku postupně zahřeje a začnou se uvolňovat těkavé oleje obsažené v lístcích tabáku, které vytvoří jedinečnou chuť prvního potáhnutí. Při zapalování dejte pozor, aby nedošlo k začouzení špičky doutníku.

Po několika sekundách bude konec doutníku připraven k zapálení. Podle potřeby přibližte plamen ke špičce doutníku, přiložte druhý konec k ústům a pozvolna potáhněte.

Samotné kouření

Konečně se dostáváme k nejlepší části. Pohodlně se usaďte a vychutnávejte si doutník, jakoby šlo o lahev dobrého vína nebo whisky. Uvolněte se a nechejte své smysly, aby se postupně seznámily s bohatou vůní tabáku. Vytvářený kouř není nutné vdechovat – pravé kouzlo doutníků je v jejich chuti. Doporučuje se nekouřit v příliš větrných prostorách, kde by mohlo docházet k rychlému hoření za vyšší teploty a celkové změně chuťových prožitků k horšímu.

Exit mobile version