Zlozvyky a jak se jich zbavit

Rčení praví, že zvyk je železná košile. Zlozvyk je pak železná, pěkně rezavá košile s pekelně ostrými švy. Zkuste zapřemýšlet, zda můžete stoprocentně říci, že netrpíte žádným zlozvykem. Pokud se vám zlozvyky vyhýbají, patříte k té šťastné menšině. Jestliže je tomu naopak, mohou vám pomoci následující řádky, díky kterým snadněji identifikujete nevhodné zlozvyky a najdete motivaci k tomu, abyste se pokusili těchto zlozvyků zbavit nebo omezit jejich dopad na vás a vaše okolí.

Jak začít bojovat se zlozvyky
Zvyk lze definovat jako akci, kterou provádíme tak často, že se z ní stane nedobrovolná odezva na určité podněty. Pokud je tento zvyk negativní, označujeme jej jako zlozvyk. Bez ohledu na to, zda jde o kouření, závislost na čokoládě, půlnoční rabování lednice, věčné odkládání povinností či šťourání v nosu, zlozvyky zabírají lidem spoustu času a stojí nemálo peněz. Omezení nebo odstranění zlozvyku není snadné a neexistuje rychlý způsob, jak toho dosáhnout. Můžeme však jasně definovat postup – jako první je nutné si existenci zlozvyku uvědomit, což nebývá vždy jednoduché, už jen proto, že zlozvyk k nám tak nějak „přiroste“ a my si jej často ani neuvědomujeme – na druhou stranu nás na něj mohou upozornit lidé z našeho okolí.

Druhou fází po uvědomění si zlozvyku je snaha udělat změnu. Je dobré, pokud si uvědomíme výhody, které nám odstranění zlozvyku přinese – může jít o zlepšení partnerských vztahů, upevnění postavení ve společnosti, zlepšení zdravotního stavu nebo například finanční úspory. Motivací může být vyčíslení efektu zlozvyku, což není problém právě v případě finančních úspor (ušlý zisk, ceny za alkohol, cigarety atd.)

Čas učinit zásadní rozhodnutí
Poté, co jste zvážili všechna pro a proti, stojíte před rozhodnutím, jak se zlozvykem naložit. Když víte, že efekt spojený s odstraněním zlozvyku převažuje nad všemi kompromisními řešeními, jste na dobré cestě. Hýčkejte se – řekněte si například, že za peníze, které by jinak spotřeboval váš zlozvyk, si koupíte něco, co byste si jindy nekoupili, ale na druhou stranu po tom toužíte. Dejme tomu, že přestanete kouřit a za ušetřené peníze si na konci roku nadělíte třeba zapůjčení sportovního auta na celý víkend nebo let balonem. Pokud přestanete jíst extrémně velká množství čokolády, dostaví se pozitivní efekt sám v tom, že ztratíte přebytečná kila.

Nahraďte zlozvyky něčím prospěšným
Počátkem zlozvyků je často fakt, že jednoduše zaplňují volný čas. S tím, jak bojujete se zažitými vzory, je třeba uvolněný čas něčím nahradit. Pokud vše dobře dopadne, nejnže se zbavíte zlozvyku, ale uděláte něco prospěšného pro sebe nebo pro ostatní. Co takhle vytisknout si seznam cizojazyčných slovíček, která ještě neznáte, a místo cigaretky při čekání na autobus, se pokusit dostat do hlavy nějaké ty vědomosti? Řekněte si, že pokaždé, když vás přepadne bezmezná chuť na čokoládu, uděláte si třicet kliků. Možností je mnoho.

Je to jen na vás, ale nejste v tom sami
Teď už víte, že zlozvyků se zbavíte jedině tak, že si uvědomíte jejich existenci a vliv na vás samotné a rozhodnete se jich zbavit. Jakmile jednou začnete, vydáte se na dlouhou cestu, na jejímž konci vás může čekat úspěch. Pokaždé, když začnete pochybovat, je nutné si uvědomit, o co přijdete tím, že se ke zlozvyku vrátíte. Existuje mnoho vlivů, které vás budou svádět na scestí. Necháte-li zvítězit logiku a zdravý rozum, zvítězíte sami. Jaké rozhodnutí uděláte? To, po kterém se budete cítit pořád špatně, nebo to, které změní váš život k lepšímu?